Birinci Bakı Beynəlxalq Animasiya Festivalı Azərbaycan, Rusiya, İsrail, Misir, Gürcüstan, İran və Slovakiyadan olan peşəkarlardan ibarət Münsiflər Heyətinin tərkibini elan etdi.
İstedadın dəstəklənməsi və animasiya sənətinin irəlilədilməsi meyarlarına əsaslanaraq, festivalda nominasiyaları iki beynəlxalq tərkibli münsiflər heyəti: animasiya filmləri və ssenarilər üzrə heyət dəyərləndirəcək.
Bundan əlavə, hər bir tamaşaçı, tamaşaçı səsverməsində iştirak etməklə, animasiya filmlərinin qiymətləndirilməsinə öz töhfəsini verə bilər. Səsvermənin yekununda “Tamaşaçı rəğbəti mükafatı” təqdim ediləcək.
Münsiflər Heyəti Azərbaycan animasiyasının inkişafına verilən töhfəyə görə “Qızıl qayıq” mükafatının verilməsini nəzərdə tutur: Azərbaycanın tanınmış rejissor-animatorunun adı hələ ki, sirr olaraq saxlanılır.
Münsiflər Heyətinin üzvləri həmçinin müsabiqədənkənar və peşəkar proqramlarda da fəal iştirak edəcəklər. Tanınmış Azərbaycan rejissoru Elçin Hami Axundov uşaqlar üçün kağız gəlinciklərin hazırlanması üzrə “Ustad dərsi” keçirəcək, Rusiya rejissoru Cahangir Süleymanov öz filmlərini təqdim edəcək və rejissorluğun sirlərindən danışacaq, Ketevan Janelidze və Məhəmməd Qazala gürcü və Misir animasiyalarının retrospektivlərini aparacaqlar.
ANİMAFİLM Münsiflər Heyətinin hər iki tərkibini təqdim edir:
Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq məktəbini (1968) və Lvov Poliqrafiya İnstitutunu (1978) bitirmiş rəssam-rejissor Elçin Axundov Azərbaycan animasiyasının yaranmasına və inkişafına mühüm töhfələr verib. E. Axundov 10-a qədər animasiya filminin rejissoru və 30-a qədər animasiya filminin quruluşçu-rəssamıdır. Bunların arasında “Cırtdan-pəhləvan” (1981), “Kirpi balası və alma” (1977), “Meşəyə insan gəlir” (1980), “Söhbətül-əsmar” (1994), “Cavanşir” (2002), “İlbizin evi” (2011) və s. kimi məşhur filmləri var. 1988-ci ildən başlayaraq həmkarı Firəngiz Qurbanova ilə birgə üç dəfə “Rəssam-animator” kursları təşkil etmişdir. 2000-2012-ci illərdə “Azanfilm” animasiya studiyasının direktoru vəzifəsində çalışan Elçin Axundov bir çox filmlərin bədii rəhbəri olmuşdur. Bu filmlər arasında “Basat və Təpəgöz” (2003), “Qarğa balası, özgə yuvası” (2005), “Siçan və pişik” (2008), “Cəsur təyyarə” (2009), “Tırtılın arzusu” (2010), “Balaca ev” (2012) filmləri yer alıb. Hazırda o, “Qurama” Uşaq Animasiya Studiyasının rəhbəridir. E.Axundovun bir neçə nəsil müasir Azərbaycan rejissorlarının və animatorlarının formalaşmasında zəhməti var. Bundan əlavə, Elçin Axundov uşaqlar üçün onlarla inkişafetdirici kitabların – “Özün düzəlt” silsiləsinin (“Arşın mal alan”, “O olmasın, bu olsun”), “Sənin ilk kitabın” silsiləsinin (“Addım-addım öyrən və zəhmət çək”, “Ekoloji əlifba”) və s. müəllifidir. “Azərbaycan animasiyası” kitabının (2018) Baş məsləhətçisidir.
27 yanvar 1970-ci il tarixində Bakıda, yaradıcı ailədə anadan olmuşdur. 1988-1989-cu illərdə ÜDKİ-nun “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında, Elçin Axundovun rəhbərliyi altında açılmış “Rəssam-animatorlar” kursunda təhsil almışdır. 1992-ci ildə təhsilini Sankt-Peterburq şəhərində davam etdirmişdir. 2002-2003-cü illərdə Daniil Harmsın “Peterburqlular haqqında 300 əhvalat” əsərinin motivləri əsasında çəkilmiş seriallarda rejissor və quruluşçu-rəssam kimi özünü sınamışdır. 2003-cü ildən “Smeşariki”, “Pin-kod”, “Tima və Toma” seriallarının rejissoru olmuşdur. 2010-2011-ci illərdə “Fiksiklər” serialına quruluş vermişdir. 2013-2015-ci illərdə Rusiyada Birinci Xeyriyyəçi serial “Uçan heyvan”la əməkdaşlıq edib. 2017-ci ildən “Pirat məktəbi” serialının (“Soyuzmultfilm”) rejissoru və “Cosmi academy” serialının aparıcı rejissorudur.
Ketevan Janelidze Gürcüstan Dövlət Teatr və Kino Universitetinin “Kino sənəti” fakültəsini (1997) bitirmişdir, 2006-cı ildə isə incəsənət tarixi üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır. 2010-cu ildən Gürcüstan Animasiya Filmləri Rejissorları Gildiyasına rəhbərlik edir. K.Janelidze gürcü kinosu və animasiyası tarixi haqqında çoxsaylı məqalələr nəşr edib. O “Gürcü kinosu tarixi” (2012) və “Gürcüstanın animasiya film-kataloqu” (2018) kimi kitabların müəllifidir. K.Janelidze 2011-ci ildən “GFM Studio”nun Tiflisdəki filialında prodüser işləyir. O müxtəlif universitetlərdə kino və animasiya sənətindən dərs deyir.
Məhəmməd Qazala Əffat Universitetinin (Səudiyyə Ərəbistanı) “Vizual və rəqəmli istehsal” kafedrasında Animasiya üzrə dosentdir, bundan başqa o Beynəlxalq Animasiya Filmləri Assosiasiyasının (ASİFA) vitse-prezidenti, Afrikada və ərəb dünyasında onun ilk bölməsinin banisidir. O Ştutqart (Almaniya), “Castelli Animati” (İtaliya), SİCAF (Koreya), “AnimaAfrik” (Qana) və s. daxil olmaqla, bir sıra animasiya festivallarında beynəlxalq münsiflər heyətinin üzvüdür. O, həmçinin Tszilin Animasiya İnstitutunda (Çin), Köln Media İncəsənəti Akademiyasında (Almaniya), Durban İncəsənət və Animasiya Mərkəzində (Cənubi Afrika) və s. bir neçə incəsənət və kino institutlarında dəvət olunmuş mühazirəçi kimi işləmişdir. M.Qazala “Karnaval” (2001), “Crazy Works” (2002), “HM HM” (2005), “Sayari Yetu” (2006) kimi bir çox qalib filmlərin, həmçinin Yəmənin “Salma” (2006) adlı ilk animasiya filminin və 2010-cu ildə Laosda/Nigeriyada Afrika Kino Akademiyasının mükafatlandırma mərasimində “Animasiya” mükafatını almiş “Honyanın ayaqqabısı” (2009) animasiya filmlərinin müəllifi və həmmüəllifi olmuşdur. Son illər onun missiyası Misir, ərəb və Afrika animasiyasını beynəlxalq akademiyalarda və ya festivalların kinematoqrafiya proqramlarında mühazirələrində irəlilətməkdir. 2011-ci ildə “Ərəb dünyasının animasiyası” adlı ilk kitabını nəşr etdirib. Onun “Afrikada animasiya” adlı ikinci kitabı 2013-cü ildə Misirdə çap olunub.
Andrey Xovanets Palatski Olomouts Universitetində (Çexiya Respublikası) “Teatr və kino sənəti” kafedrasında fəlsəfə doktorluğu üzrə elmi dərəcə almaq məqsədilə doktoranturada təhsil alır. O, doktorluq dissertasiyasında filmin dialoq prinsipinin hermenevtik anlamının tədqiqi ilə məşğuldur. O, Film & Spiritualita İnternet səhifəsi üçün müntəzəm olaraq tənqidi məqalələr yazır. 2017-ci ildə, o, “Çexoslovakiya kinosu tarixi və hermenevtikalar” mövzusu üzrə müəllim kimi Sankt-Peterburq Dövlət Kino və Televiziya Universitetində üç aylıq təcrübədə olub. 2014-cü ildə isə Olomoutsda (Çexiya Respublikası) “Sergey Paracanovun rəngləri” kinofestivalı işçi heyətində iştirak edib. İncəsənətlə yanaşı, o, ox atıcılığını və vətəni Slovakiyanın dağlarını sevir. A.Xovanets “Azərbaycan animasiyası” (2018) kitabının müəlliflərindən biridir.
Yefim Abramov Bakıda anadan olub. 1980-ci ildə ÜİDKİ-nun “Bədii kino rejissorluğu” fakültəsini bitirib, 1980-90-cı illərdə “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında işləyib. “Qocalar, qocalar” (Elxan Qasımovla birlikdə) (1982), “Araqarışdıran” (1987) tammetrajlı bədii filmlərinin ssenari müəllifi və rejissorudur. “Lətifə” (1989) bədii filminin (Nizami Musayevlə birlikdə) rejissoru olub. “Mozalan” satirik kinojurnalı üçün bir neçə qısametrajlı filmin ssenarisi üzərində işləmiş, quruluş vermişdir. “Yeni il əhvalatı” (1986) və “Arzular, arzular” (1988) animasiya filmlərinin ssenari müəllifidir. “Arzular, arzular” filmi Qabrovoda (Bolqarıstan) Beynəlxalq Kinofestivalda “Ən yaxşı ssenari” mükafatına layiq görülmüşdür. “Gecə ovu” bədii filminin (Riqa kinostudiyası) ssenari müəllifidir. David Konla birlikdə Rusiya-İsrail istehsalı olan 8 seriyalı “Veronanın səması altında” (2014) filminin ssenarisini yazıb. “Dosta məktub” (2010) sənədli filminin ssenari müəllifi və rejissorudur. 4 seriyalı “Gediş bileti” filmininin (“Россия-1” telekanalı, Rusiya) ssenari müəllifidir, tanınmış kinossenarist Ramiz Fətəliyevlə birlikdə “Sirr” serialının ssenari müəllifidir. Yefim Abramov hazırda İsraildə yaşayır.
Sevinc Əzimova 2004-cü ildə Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində “Kinoşünaslıq” ixtisası üzrə bakalavrı, 2007-ci ildə magistraturanı başa vurub. Hazırda AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun doktorantıdır. “Azərbaycan animasiya kinosunun inkişaf təmayülləri” mövzusunda dissertasiya yazır. Tələbəlik illərindən etibarən, “Kino+”, “Alma”, “Gündəlik teleqraf”, “Kulis.az” kimi mədəniyyət yönümlü qəzetlərdə və saytlarda yazılar dərc etdirməyə başlayıb. “Uçuş məsafəsi”, “Qadağan saatları”, “Qadının yoxmu?”, “Çörək rəngli əllər” şeir kitablarının, “Şəhər” (romanın motivləri əsasında “Qız yükü ” adlı serial çəkilib), “Falçı” adlı nəsr əsərlərinin, “Ayna, ayna varmı məndən gözəl?!” (2010) və “Donu qırmızı” (2017) uşaq kitablarının müəllifidir. 2015-ci ildə “Ürəyində arzu tut” adlı pyesi əsasında Gənc Tamaşaçılar teatrında “Arzu və Murad” tamaşası səhnələşdirilib. 2018-ci ildə çap olunmuş “Azərbaycan animasiyası” kitabının müəlliflərindən biridir.
Leyla Novruzi Ərdəbildə anadan olmuşdur. Rejissor, yazıçı, şair, jurnalist və aktrisadır. “Mən İsmətəm” (2016) adlı sənədli və “Qara yol” bədii filmlərinin rejissorudur. İki şeir və bir hekayə kitabının müəllifidir. “Xeber365.com” və “Chaikhana.org” saytlarında, “Mehr” və “Həmşəri” İran qəzetlərində məqalələrlə çıxış edir. İstanbul İpək Yolu kinofestivalının (2016), Təbriz kinofestivalının (2017), İsfahanın hekayə festivalının (2015), Fars ölkələri arasında şeir festivalının (2014) və s. festivalların mükafat sahibidir. 2015-2016 ilərində Ərdəbil şəhərində keçiriliən “Qar” festivalında həkayə üzrə münsiflər heyətində iştirak etmişdir. 2018-ci ildə çap olunmuş “Azərbaycan animasiyası” kitabının müəlliflərindən biridir. Hazırda Türkiyədə fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət Universitetində “Kinoşünaslıq” ixtisası üzrə bakalavr və magistr təhsili alıb. 15 ilə yaxındır ki, yerli saytlarda (“Xeber365.com”, “Kulis.az”) və “Azadliq.org” (“Azadliq radiosu”) saytında incəsənət sahəsinə aid məqalələr və resenziyalarla çıxış edir. “Müasir Azərbaycan kinosunda sosial mühitin təsviri” mövzusunda doktorluq işi üzərində çalışır. Blogerdir, “Üç ifritənin gündəlii” adlı bloqun müəllifidir. 2018-ci ildə çap olunmuş “Azərbaycan animasiyası” kitabının müəlliflərindən biridir.
2013-2017-ci ildə BDU-nun jurnalistika fakültəsində jurnalist ixtisası üzrə təhsil alıb. Hazırda sosial media mütəxəssisi kimi sərbəst çalışır. Eyni zamanda, blogerdir və uşaqlar üçün öz Youtube kanalında nağıllar səsləndirir. 2018-ci ilin iyun ayında Nar mobile şirkətinin sosial layihəsində görmə məhdudiyyətli uşaqlar üçün nağlllar səsləndirib. Magistr təhsilini “İctimaiyyətlə əlaqələr və reklam” ixtisası üzrə Türkiyənin Erciyes Universitetində davam edəcək.

We are announcing the Jury Members of Animafilm, The 1st Baku International Animation Festival!
Leading professionals from Azerbaijan, Russia, Israel, Egypt, Georgia, Iran, and Slovakia have been selected as juries at The First ANIMAFILM Baku International Animation Festival.
Two jury panels (animated films and screenplay juries) will select the winner from the presented nominations, according to the criteria for supporting talents and efforts to enhance the appreciation of animation art.
Moreover, the audience can contribute to the evaluation of animation films by participating in the public vote.
“The Audience Award” will be presented to the winner approved by the majority vote.
“The Golden Boat” special prize will be awarded for the contribution to the development of Azerbaijani Animation. The name of the renowned animation director still must be kept secret.
Jury Members will also be actively engaged in Non-Competitive and Professional Sections of the Festival. Acclaimed Azerbaijani director, Elchin Hami Akhundov will teach a master class on paper dolls to children. Russian animation director, Djahangir Suleymanov will present his movies and will speak about the secrets of directing animated films. Ketevan Djanelidze and Mohamed Gazala will present the retrospectives of Georgian and Egyptian animation schools.
Animafilm presents short biographies of the members of two Jury Panels.
Graduated from the Azim Azimzada School of Art and Lviv Polygraphic Institute, the artist-director Elchin Axundov made significant contribution to the creation and development of the Azerbaijani animation industry. He is the director of ten animation films and the art director of 30 animation films. “Jirtdan-wrestler” (1981), “Baby Hedgehog and the Apple” (1977), “A Man Comes to the Forest” (1980), “Dispute of Fruits” (1994), “Javanshir” (2002), “Snail’s house” (2011) and etc. Starting from 1988, in companionship with his college Firengiz Qurbanova Elchin Hami Akhundov arranged three animation courses. In 2002-2004, he was a director of many animation films, holding a position of the director of the animation studio “Azanfilm”. Movies such as “Basat and Cyclops” (2003), “The Little Crow, but Someone’s Nestle” (2005), “A Mouse and a Cat” (2008), “The Brave Plane” (2009), “Caterpillar’s Dream” (2010), “A Small House” (2012) are among his outstanding works. Currently, he is a director of the children animation studio “Qurama”. He has been actively supporting the talented people in the realm of animation in Azerbaijan for several decades. Moreover, he is the author of several children books – series of books “Do it Yourself” (“The Cloth Peddler”, “If Not That One, Then This One”), book series called “Your First Book” (“Learn and Work Step by Step”, “Ecological Alphabet”) etc. Elchin Hami Akhundov is also the senior consultant of the book “Azerbaijani Animation” (2018).
He was born on January 27th, 1970 in Baku and and raised in a creative family. From the year 1988 till 1989, he enrolled in a course for animators of the All-Union State Institute of Cinematography (VGIK) at the movie studio “Azerbaijanfilm” led by Elchin Hami Akhundov. In 1992, he continued his education in Saint-Petersburg. In 2002-2003, he worked as the director and art director of the series “300 Stories About Petersburgians” based on the novels of Danial Harms. Since 2003, he is the director of TV series “Smeshariki” (known as “Kikoriki”), “Pin-code”, “Tima and Toma”, “The Fixies”. Between the years 2013-2015, he collaborated with the First Russian Charity Series “Flying Animals”. Since 2017, he is the director of the series “The Pirate School” and the leading director of the animation series “Cosmic Academy”.
Ketevan Janelizde graduated from the Film Studies department of Georgian State University of Theatre and Film (1997) and recieved her Ph.D. from Arts history in 2006. From 2010, she is the head of Georgian Animation Film Makers Guild. K. Janelidze published numerous articles about history of Georgian film and animation. She is the author of books, Georgian Film History (2012) and Georgian Animated Film-Catalog (2018). From 2011, K. Janelidze works as producer in Tbilisi based GFM Studio. She also teaches film and animation at different universities.
Mohamed Ghazala is assistant professor of animation and the chair of the department of the Visual & Digital Production of Effat University (Saudi Arabia). He is the Vice President of the International Animated Film Association (ASIFA), and the founder of its first chapter in Africa and in the Arab world. He served on a number of international Animation festival juries including: Stuttgart (Germany), Castelli Animati (Italy), SICAF (Korea), AnimaAfrik (Ghana), etc. He has been working also as a visiting lecturer at several fine arts & film institutes such as: Jilin animation institute (China), Cologne’s Academy of Media Arts (Germany), Durban Art & Animation center (South Africa) and others. M. Ghazala directed and co-directed many awarded films, such as “Carnival” (2001), “Crazy Works” (2002), “HM HM” (2005), “Sayari Yetu” (2006), including the first Yemen’s animated film “Salma” in 2006, and “Honyan’s Shoe” (2009) which won the Animation Prize at The African Movie Academy Awards (The African Oscar AMAA) in Lagos/Nigeria 2010. His mission in the last few years is to promote Egyptian, Arab and African Animation through lectures in international academies or cinematic programs in festivals. In 2011, he published his first book under the title “Animation in the Arab World”. His second book with title “Animation in Africa” was published in Egypt in 2013.
Andrej Chovanec studies for his doctorate at the Department of the Theatre and Film Studies at Palacký University in Olomouc, Czech Republic. For his PhD thesis, he is evaluating the hermeneutical understanding of dialogical principle of the film industry. He regularly writes reviews for website Film & Spiritualita. In 2014, he participated in a production team at the Colours of Sergei Parajanov the film festival in Olomouc, Czech Republic. In 2017, he participated in a three-months long fellowship as lecturer of Czechoslovak cinema and hermeneutics history at St. Petersburg State University of Film and Television. Besides art, he likes archery and hiking in the mountains of his homeland Slovakia. A. Hovanets is one of the authors of the book “Azerbaijani animation” (2018).
Sevinj Azimova got her bachelor’s degree in Film Studies at Azerbaijan State University of Culture and Arts. In 2007, she obtained her master’s Degree from the same institute. Currently, she is a PhD student at the Institute of Architecture and Art of Azerbaijan National Academy of Sciences. The topic of her PhD thesis is “The Tendencies within Development of the Azerbaijani Animation”. Since her student days, she has been publishing articles for numerous cultural newspapers and websites as “Kino+”, “Alma”, “Daily Telegraph”, “Kulis.az”. She is the author of several poetry books (“The Flight Distance”, “Forbidden Hours” “Don’t You have a Wife?” “Bread-colored Hands”). Also, she is the author of several novels such as “The Town” and “The Fortune-Teller”. Moreover, she wrote a number of children’s books: “Mirror, Mirror, on the Wall, Who’s the Fairest of Them All?“, „In a Red dress“. In 2015, based on the play “Make a wish”, the spectacle „Arzu and Murad“ was put on show at The Young Spectator’s Theatre. She is also one of the authors of the book “Azerbaijani Animation”.
Leila Novruzi was born in Ardabil, Iran. She is a filmmaker, writer, poet, journalist and an actress. She has been the film director of movies as “I’m Ismet” (documentary), “Dark Road” (feature film). Her articles have been published in the “Xeber365.com” and “Chaikhana.org” websites and in “Mehr” and “Hemsheri” Iranian newspapers. She won several awards at the festivals, Istanbul Silk Way Film Festival (2016), Tabriz Film Festival (2017), Isfahan Short Story Festival (2015), the Poetry Festival of the Persian-speaking world (2014). Currently, she continues her professional career in Turkey. She is one of the authors of the book “The Azerbaijani Animation”.
She got her bachelor’s and master’s degrees in film studies from Azerbaijan State University of Culture and Arts. For almost 15 years, her articles and reviews have been published at the websites “Xeber365.com”, “Kulis.az” and “Azadliq.org”. Currently, she is working on her PhD thesis “Reflection of the Social Environment in Modern Azerbaijan Cinema”. She owns a film blog called, “Notebook of Three Witches”. She is one of the authors of the book “The Azerbaijani Animation”.
She got her bachelor’s degree in Journalism from Baku State University. Currently, she is a freelancer social media expert. She is a vlogger and she has voiced fairytales for children on her YouTube Channel. In 2018, she voiced fairytales for children with vision impairment, in a social project initiated by Nar Mobile. Currently, she continues her education in PR and Advertisement at the Erciyes University, Turkey.