Xəbər verildiyi kimi Azərbaycan animasiyasının inkişafına töhfə vermək məqsədilə 18-20 oktyabr 2019-cu il tarixində Bakıda İkinci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçiriləcək. Festivalda üç gün ərzində uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş onlarla yerli və xarici animasiya filmləri təqdim olunacaq.
Bu festival Azərbaycanda animasiya sənətinin inkişafını təşviq edəcək illik tədbir olan Birinci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının (2018) davamıdır.
Builki festivalda uşaqlardan ibarət münsiflər heyəti yaradılması nəzərdə tutulub. Uşaq münsiflər heyətinə üzvlər seçimini Azərbaycanın tanınmış animasiya rejissoru və əməkdar mədəniyyət işçisi Elçin Hami Axundov həyata keçirirdi.
Festivalın şərtlərinə görə ”Ən yaxşı uşaq animasiya filmi” müsabiqəsinin qalibini 5 nəfər uşaqdan ibarət olan münsiflər heyəti müəyyən edəcək. Uşaq Münsif Heyətinə qoşulmaq üçün 7-13 yaş həddi müəyyən olunmuşdu. Müraciətlər iyunun 10-na qədər qəbul edilirdi.
Beləliklə, Uşaq Münsiflər Heyəti aşağıdakı tərkibdə müəyyən olunub:
- Aydan Kərimli
- Beril Karaoğlu
- Fatimə Allahverdiyeva
- Nilufər Əzimzadə
- Zərif Qasımova
Seçilmiş münsif-uşaqlar rejissor Elçin Hami Axundov tərəfindən təlim keçdikdən sonra öz işlərinə başlayacaqlar.

As was announced earlier, second edition of ANIMAFILM International Animation Festival will be held in Baku from 18 to 20 October 2019. The festival will show dozens of foreign and Azerbaijani animated films for children and adults for three days.
This year Organizing Committee has decided to form Kids Jury. Kids Jury will select the winner in the category Best Short Animated Film for Children. According to the competition rules the age of the children should be between 7 years to 13 years. The applications were accepted till June 10.
Based on the competition the Organizing Committee of ANIMAFILM Festival is glad to announce the members of Kids Jury:
- Aydan Kərimli
- Beril Karaoğlu
- Fatimə Allahverdiyeva
- Nilufər Əzimzadə
- Zərif Qasımova
Selected members of Kids Jury will start their work after special training program led by animation director Elchin Hami Akhundov.