ANİMAFİLM komandası öz film və ssenarilərini müsabiqə proqramına təqdim edən bütün iştirakçılara minnətdarlığını bildirir və xəbər verir ki, Filmfreeway beynəlxalq festival platforması vasitəsilə seçim komissiyasına 50 müxtəlif ölkədən cəmi 268 müraciət daxil olub.
“Bu il ən çox müraciət ABŞ və Böyük Britaniyadan daxil olub. Çox maraqlı filmlər və ssenarilər almışıq. Amma əfsuslar olsun, Azərbaycandan müsabiqəyə cəmi bir film göndərilib, o da xaricidə yaşayan bir azərbaycanlı tərəfindən. Bu, çox xoşagəlməz haldır və bir daha onu göstərir ki, Azərbaycanda animasiya kinosu çox ağır vəziyyətindədir. Təəssüflə bildirirəm ki, bu il “Ən yaxşı qısametrajlı Azərbaycan animasiya filmi” müsabiqəsi baş tutmayacaq”, – festivalın direktoru Rəşid Ağamalıyev bildirib.
Festivalın seçim komissiyası bütün müraciətləri nəzərdən keçirdikdən sonra 2019-cu il avqustun 31-dək iştirakçılara nəticələr haqqında məlumat verəcək. Müsabiqə proqramına seçilmiş film və ssenarilərin siyahısı avqustun 31-də festivalın rəsmi www.anima.az saytında elan ediləcək.

ANIMAFILM team is sincerely grateful to all participants who submitted their animated films and screenplays for the competition with an impressive 268 submissions from 50 different countries. Submissions were accepted via Filmfreeway international festival platform.
“We have received a lot of submissions from the United States and England including plenty of interesting films and screenplays. Unfortunately, we received only one animated film from Azerbaijan and the author of this film lives in a foreign country. This is of great concern to us because it is clear indication that Azerbaijani animation is in very bad condition nowadays. Unfortunately, because of this situation we are forced to cancel the category of “Best Azerbaijani Short Animated Film.” said director of the festival Rashid Aghamaliyev.
The Selection Panel will review the submissions and inform all participants about the results by August 31. On August 31, 2019, The Selection Panel will announce the list of films and screenplays chosen for participation in the competition program on the official festival website, www.anima.az.