II ANİMAFİLM Festivalı başa çatdı, qaliblər əlan olunub!
Azərbaycan animasiyasının inkişafına töhfə vermək məqsədilə 18-20 oktyabr 2019-cu il tarixində Bakıda İkinci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçirildi.
Festival görkəmli rejissor, ssenari müəllifi Rüstəm İbrahimbəyovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı (AKİ) (əsas tərəfdaş və baş sponsor), Çexiya Respublikasının və Fransanın Azərbaycandakı səfirliklərinin, “Çinar Yayımları” nəşriyyatının, Azərbaycandakı Fransız İnstitutunun və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə baş tutub.
İkinci ANİMAFİLM-in mövzusu Çex animasiyası idi. Festivalda müsabiqədənkənar proqramda Çexiya filmlərinə baxış təşkil olunub, festivalın plakatını da çexiyalı animator Filip Poşivaç hazırlayıb.
Festivalın ilk günü Azərbaycanın animasiyasının 50 illiyinə həsr olunmuş konfrans keçirilib, uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş onlarla yerli və xarici animasiya filmləri nümayiş etdirilib.
Növbəti iki gündə əvvəlki ildəki kimi müxtəlif yaş qrupları üzrə uşaqlar üçün animasiya vorkşopları təşkil olunub. Vorkşopları fransız və yunanıstan animatorları aparıb. Festivalın gedişində münsiflərin proqramlarının, yunan və çexiya animasiyalarının təqdimatları, müsabiqə proqramları və s. tədbirlərin keçirilib. Bu festival Azərbaycanda animasiya sənətinin inkişafını təşviq edəcək illik tədbir olan 1-ci ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının (2018) davamı idi.
Builki festivalda yenilik edilərək uşaqlardan ibarət münsiflər heyəti yaradılmışdı. Uşaq münsiflər heyətinə üzvlər seçimini Azərbaycanın tanınmış animasiya rejissoru və əməkdar mədəniyyət işçisi Elçin Hami Axundov həyata keçirib. Festivalın şərtlərinə görə “Uşaqlar üçün ən yaxşı animasiya filmi” müsabiqəsinin qalibini həmin 5 nəfər uşaqdan ibarət olan münsiflər heyəti müəyyən edib.
ANİMAFİLM-2019-un şüarı “Ənənə və inkişafa yeni baxış” idi. Builki festivalda müraciətlər ən böyük beynəlxalq festivallar platforması olan FilmFreeway, vasitəsilə aparılıb.
Festivalın müsabiqə proqramına 50 ölkədən 268-dən çox müraciət daxil olmuşdu. Seçim komissiyası onların arasından 24 ölkədən 54 film və ssenari seçib. Müsabiqələrin qalibləri festivalın sonuncu günü – oktyabrın 20-də bəlli oldu:
Uşaqlar üçün ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi
“Papito” (Papito), ABŞ, rejissorlar: Sarika Persaud, Kenneth Rosen
Qısametrajlı animasiya filmi üçün ən yaxşı orijinal ssenari
“Nəfəs” (Blowing), İran İslam Respublikası, müəlliflər: Məhəmməd Zare, Rəna Vəzi
Tamaşaçı rəğbət mükafatı
“Anam ağaca çıxıb” (1986) (Mother on a Tree (1986)), Azərbaycan, rejissor Firəngiz Qurbanova
Builki festival müsabiqəsinə cəmi bir (!) Azərbaycan filmi təqdim olunduğundan, “Ən yaxşı qısametrajlı Azərbaycan animasiya filmi” kateqoriyası üzrə nominasiya bu il baş tutmayıb.
Beynəlxalq münsiflər heyətinə 1-ci ANİMAFİLM-in “Qızıl qayıq” mükafatı laureatı Məsud Pənahi rəhbərlik edirdi.
ANİMAFİLM festivalının təşkilat komitəsi bu il Azərbaycan animasiyasına verdiyi töhfəyə görə “Qızıq qayıq” mükafatına eyni zamanda iki korifeyimizi – Firəngiz Qurbanova və Elçin Hami Axundovu mükafatlandırdı.
Festivalın sonunda iştirakçılar ölkə prezidenti İlham Əliyevin adına milli animasiyanın acınacaqlı durumu, onun diqqət və qayğıya ehtiyacı olduğu barədə açıq məktub imzaladılar. Məktubu burda imzalamaq olar.
Builki festivalın azərbaycan və ingilis dillərində müsabiqə iştirakçıları, təqdim olunan filmlər və ssenarilər haqqında annotasiyalar olan rəngli kataloqu da işıq üzü görüb:

On October 18-20, 2019, the 2nd ANIMAFILM International Animation Festival held in Baku with a view to contributing to the development of Azerbaijani animation.
This year’s festival was held with the support of The Azerbaijan Union of Filmmakers (key partner and sponsor) chaired by prominent director, screenwriter Rustam Ibragimbekov, Embassies of the Czech Republic and France in Azerbaijan, “Chinar Yayimlari” publishing, French Institute in Azerbaijan, and the Ministry of Culture of Azerbaijan.
The theme of 2nd ANIMAFILM was Czech animation. Czech animated films have been screened under the non-competition program of the festival. The poster of the festival was created by Czech animation director Filip Posivac.
The first day of the festival hosted a conference, which was dedicated to the 50th anniversary of Azerbaijani animation, along with screenings of dozens of local and international animated films for children and adults.
For the next two days, as in the previous year, animation workshops were organized for children of different age groups. The workshops have been led by French and Greek animators. In the course of the festival, jury programs, presentations of Greek and Czech animation, competition programs and other events took place. This festival was the continuation of the 1st ANIMAFILM International Animation Festival (2018) which is an annual event aiming to develop animation art in Azerbaijan.
This year, a Children’s Jury was established at the festival, which was a novelty. The selection of child jury members was made by Elchin Hami Akhundov, a well-known animation director and honored art worker in Azerbaijan. According to the terms of the festival, the winner of the competition for the “Best animated film for children” has been selected by the five members of the children’s jury.
The slogan of ANIMAFILM 2019 is “a new look at tradition and development.” entries for this year’s festival were made via FilmFreeway, the largest international film festival platform.
More than 268 applications from 50 countries have submitted to the competition program of the festival. 54 films and screenplays from 25 countries entered the competition programs.
The winners of the competitions were announced on the last day of the festival, October 20, 2019:
“Papito”, the USA, directors: Sarika Persaud, Kenneth Rose
Best Original Screenplay for a Ahort Animated Film
“Blowing” Islamic Republic of Iran, authors: Mahammed Zare, Raana Vaezi
Audience Award
“Mother on a Tree” (1986), Azerbaijan, director: Firangiz Kurbanova
Only one film was submitted to the competition from Azerbaijan. For this reason, the selection committee had to nullify the award category for “Best Azerbaijani Animated Film”.
Masud Panachi, the laureate of the 1st ANIMAFILM Golden Boat Award, has been leading the international jury.
This year, the organizing committee of ANIMAFILM festival has rewarded both animation directors Frangiz Kurbanova and Elchin Hami Akhundov with Golden Boat Award for their invaluable contribution to Azerbaijani animation.
At the end of the festival, participants signed an open letter to the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. In the letter the participants of the festival ask for higher education in the field of animation, as well as financial support for national animation. The open letter can be signed electronically here.
This year, a colorful catalog in both Azerbaijani and English languages with information about each contestant, as well as films and screenplays, has been published: