Bakıda 14-18 oktyabr 2020-ci il tarixində onlayn və canlı formatda III ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçirilib.
Builki ANİMAFİLM-in əsas məqsədi müharibə dövründə uşaqlara və gənclərə dəstək olmaq və maarifləndirməkdir. Bu il əyləncə xarakteri daşıyan müsabiqə proqramı nümayiş etdirilməyib, yalnız rəsmi və maarifləndirmə xarakteri daşıyan animasiya ustad dərsləri, açılış və bağlanış mərasimləri, beynəlxalq münsiflər heyəti ilə görüş, qaliblərin elan edilməsi proqramları qüvvədə qaldı.
III ANİMAFİLM Festivalında beynəlxalq münsiflər heyətinin tərkibi Nancy Danney-Phelps (Belçika), Aaron Wood (İngiltərə), Olivier Catherin (Fransa), Daria Kashcheeva (Çexiya), Zurab Diasamidze (Gürcüstan), Mohammed Zare və Rana Vaezi (İran), Şamil Nəcəfzadə və Oleq Səfərəliyev (Azərbaycan) kimi peşəkarlardan ibarət olub. Builki festivalda 31 uşaqdan ibarət xüsusi münsiflər heyəti fəaliyyət göstərib.
Uşaq münsiflər heyətinin koordinatoru və təlimçisi Ritual Mobil Teatr Laboratoriyasının təsisçisi Aynur Zərrintac festival çərçivəsində uşaq münsiflər heyəti üçün bullinq mövzusunda onlayn və canlı olaraq üç teatr təlimi keçdi.
Oktyabrın 14-də – festivalın açılış mərasimində Azərbaycan animasiyasına verdiyi töhfəyə görə III ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının Qızıl Qayıq mükafatı təqdim edilib. Builki mükafata rejissor Hafiz Əkbərov layiq görülüb.
Açılış mərasimində Mədəniyyət Nazirliyi Kinematoqrafiya şöbəsinin müdiri Rüfət Həsənov da iştirak edib, animasiya filmlərinin maliyyələşdirilməsi istiqamətində problemlərin həll edilməsi üçün tez bir zamanda yeni mexanizmlərin işlənib tətbiq ediləcəyinin anonsunu verdi.
Açılış mərasimində, həmçinin, Çexiya Respublikasının səfir müavini Daniel Putik, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqının katibi Əli İsa Cabbarov və III ANİMAFİLM Festivalının uşaq münsiflər heyətinin üzvü Nurcahan Məmmədli çıxış etdilər.
Çexiya Respublikasının Azərbaycandaki səfirliyinin dəstəyi ilə gənc animasiya həvəskarları üçün nəzərdə tutlan 2 günlük “Stop motion animasiyası və kukla armatur skeleti” adlı intensiv ustad dərsləri II ANİMAFİLM-in qalibi, Tələbə Oscar qalibi Daria Kashcheeva tərəfindən həyata keçirildi.
Oktyabrın 18-də festivalının bağlanış mərasimində qaliblər elan olundu. Qaliblər Fransanın məşhur Annecy Festivalına səyahət və qiymətli fotoaparat ilə mükafatlandırılıblar.
Bağlanış mərasimində Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyin səfiri Kestutis Yankauskas, Fransız İnstitunun direktoru Jerom Kel və Kinematoqrafçılar İttifaqının nəzdində fəaliyyət göstərən Kino məktəbinin direktoru, III ANİMAFİLM Festivalının Beynəlxalq münsiflər heyətinin üzvü Oleq Səfərəliyev yerli kateqoriyalar üzrə qalibləri elan etdilər.
Bağlanış Mərasimində, həmçinin, III ANİMAFİLM Festivalının tərəfdaşları, ABŞ Təhsilli Azərbaycan Məzunları İctimai Birliyinin idarə heyətinin sədri Nail Axundzadə və Toxum kraudfandinq platformasının həmtəsisiçi Toğrul İsmayılov çıxış etdilər.
Bağlanış mərasiminin sonunda ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalın təsisçi, “PERİ FİLM” şirkətinin direktoru Rəşid Ağamalıyev festivalının ərsəyə gəlməsində dəstəyi olan bütün komandaya, tərəfdaşlara və dostlara, xüsusilə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinə, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqına, Çexiya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinə, Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinə, Azərbaycandakı Fransız İnstitutuna, Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalına, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı nümayəndəliyinə, ABŞ Təhsilli Azərbaycan Məzunları İctimai Birliyinə, MR Chemical şirkətinə, Salaam Sinemaya, “Mücrü” nəşriyyatına, “Çinar Yayımları” nəşriyyatına və Toxum.org kraudfandinq platforması vasitəsilə builki festivalın həyata keçməsində yardım göstərmiş 28 dəstəkçiyə dərin təşəkkürünü bildirdi.

III ANIMAFILM International Animation Festival was held in Baku and broadcast online on October 14-18.
The main purpose of this year’s ANIMAFILM Festival was to support and educate children and youth during the war. This year, the program did not include any entertainment (including screening of the competition). However, the educational animation workshops, opening and closing ceremonies, meetings with the International Jury and announcement of the winners took place as usual.
The third ANIMAFILM Festival’s members of the jury for animated films included Olivier Catherin (France), Nancy Denney-Phelps (Belgium), Daria Kashcheeva (Czech Republic), Zurab Diasamidze (Georgia), Shamil Najafzada (Azerbaijan). Members of the jury for screenplays were Aaron Wood (England), Mohammad Zare (Iran), Rana Vaezi (Iran) and Oleg Safaraliyev (Azerbaijan). This year’s festival also had a Childrens Jury made up of 31 members.
Three virtual and live theater training sessions on bullying were organized as part of the festival for Children Jury. The sessions were led by the founder of Ritual Mobile Theatre Laboratory, trainer and coordinator of Children Jury Aynur Zarrintaj.
Golden Boat Award of the third ANIMAFILM International Animation Festival was presented at the opening ceremony. This year’s award was given to director Hafiz Akbarov for his contribution to Azerbaijani animation.
The opening ceremony was also attended by the head of the Cinematography Department at the Ministry of Culture Rufat Hasanov. In his speech, Hasanov noted that the financial problems related to animated films will be solved soon and new funding will be applied.
The opening ceremony was also attended by Deputy Ambassador of the Czech Republic Daniel Putik, Secretary of the Azerbaijan Union of Film Makers Ali Isa Jabbarov and a member of the Children Jury Nurjahan Mammadli.
With the support of the Embassy of the Czech Republic in Azerbaijan, two-day intensive master classes for young animation enthusiasts “Stop motion animation and puppet armature skeleton” were conducted by Daria Kashcheeva, the winner of ANIMAFILM 2019. Notably, her short animated drama film “Daughter” received a Student Academy Award (Student Oscar) last year.
The winners were announced at the closing ceremony on October 18. The winners were awarded a trip to the famous Annecy Festival in France and a valuable photography camera.
The Ambassador of Delegation of the European Union to Azerbaijan Kestutis Jankauskas, director of the French Institute in Azerbaijan Jerome Kelle and director of the Film School at Azerbaijan Union of Filmmakers, member of the festival’s International Jury Oleg Safaraliyev announced the winners in local categories.
Afterwards, the festival’s partners – Chairman of the US-Educated Azerbaijani Alumni Association Nail Akhundzade and co-founder of Toxum.org Crowdfunding Platform Togrul Ismayilov addressed the closing ceremony.
In conclusion, the founder of ANIMAFILM International Animation Festival and CEO of PERI FILM company Rashid Aghamaliyev thanked all the team, partners and those who supported the festival, especially Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Union of Film-makers, Embassy of the Czech Republic to Azerbaijan, Embassy of France in Azerbaijan, French Institute in Azerbaijan, Annecy International Animated Film Festival, Delegation of the European Union to Azerbaijan, US-Educated Azerbaijani Alumni Association, MR Chemical LLC, Salaam Cinema, Mujru Publishing, Chinar Yayimlari publishing and 28 supporters, who contributed to the festival through Tokhum.org Crowdfunding Platform.