Azərbaycan dünyanın ən böyük və ən qədim animasiya festivalı olan Fransanın Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalında təmsil olundu. Məşhur festivalın 45-ci buraxılışı 14-19 iyun, 2021-ci il tarixlərində keçirilib.
Animasiya kinosunun “Oskar”ı sayılan Annecy festivalında Azərbaycanı ANİMAFİLM-in direktoru Rəşid Ağamalıyev, 3-cü ANİMAFİLM festivalının qalibi Fidan Axundova və rejissor Durna Səfərova təmsil etdi.
Fidan Axundovanın Fransaya səfəri və MIFA akkreditasiyası onun ötənilki ANIMAFILM festivalının “Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi” mükafatını qazanması sayəsində mümkün oldu. Xatırladaq ki, həmin mükafatın sponsorları məhz Azərbaycandakı Fransız İnstitutu (IFA), Fransanın Azərbaycandakı səfirliyi və Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalı olmuşdur.
“Bu tarixi hadisədir. Azərbaycan kinosunun tarixində ilk dəfə animasiya filmimiz Annecy Festivalında müsabiqə proqramında iştirak etdi. Durna Səfərovanın “Fainanın sirri” ANNECY-in “Perspectives” müsabiqə proqramında yarışdı. Onu da qeyd edim ki, ANİMAFİLM Festivalı artıq ikinci dəfədir ki, Annecy-nin MIFA animasiya bazarında təmsil olunur. Biz Azərbaycan və Fransa arasında çox önəmli animasiya proqramları hazırlamışıq. Bu barədə tezliklə geniş məlumat veriləcək”, – bu sözləri ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının direktoru Rəşid Ağamalıyev söyləyib.
Xatırladaq ki, 2021-ci ildə ANİMAFİLM Festivalı Fransanın Azərbaycandakı səfirliyi və Fransız İnstitutunun (IFA) tərəfdaşlığı və Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalının dəstəyi ilə “Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi” kateqoriyası üzrə mükafat təqdim edir. Bu kateqoriyada ANİMAFİLM festivalının qalibi 2022-ci ildə Fransada keçiriləcək Annecy Festivalına səyahət edəcək və MIFA adlı peşəkar akkreditasiya əldə edəcək. Qalibin bütün səyahət və yaşayış xərcləri IFA tərəfindən ödəniləcək.
IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı 20-24 oktyabr 2021-ci il tarixlərində Bakıda keçiriləcək. Festival beş gün ərzində uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş onlarla yerli və xarici animasiya filmlərini təqdim edəcək. Builki festivalın mövzusu “ƏLİLLİK” olacaq.

Azerbaijan was represented at the biggest and oldest animation festival in the world – Annecy International Animation Film Festival. The 45th edition of famous festival took place from 14th to 19th of June, 2021.
Azerbaijan was represented by the director of ANIMAFILM Festival Rashid Aghamaliyev, the winner of 3rd ANIMAFILM Festival Fidan Akhundova and director Durna Safarova.
The trip to France and MIFA accreditation was offered to Fidan Akhundova by the French Institute in Azerbaidjan (IFA), the French Embassy in Azerbaijan and Annecy International Animation Film Festival as the award for “Best Azerbaijani Short Animated Film” of last year’s ANIMAFILM Festival.
“This is a historical moment. It’s a first time when Azerbaijani animated film participates in the competition program of Annecy Festival. “The Enigma of Faina” directed by Durna Safarova participated in “Perspectives” category. Along with that, our ANIMAFILM Festival was represented at Annecy’s MIFA market for the second time. Currently we are preparing interesting animation programs that will involve Azerbaijan and France. We will make announcement very soon,” said director of ANIMAFILM Festival Rashid Aghamaliyev.
Notably, an award for category “Best Azerbaijani Short Animated Film” is offered by ANIMAFILM Festival in cooperation with the French Embassy in Azerbaijan, the French Institute in Azerbaijan (IFA) and with the support of the Annecy International Animation Film Festival. This year’s winner of this category will have a chance to attend in 2022 Annecy Festival in France and receive professional MIFA accreditation. Trip to Annecy, France (flights and accommodation) for the winner will be offered by IFA.
4th ANIMAFILM International Animation Festival will be held in Baku from 20 to 24 October 2021. The festival will feature dozens of foreign and local animated films for children and adults during five days. The theme of this year’s festival is “DISABILITY”.