IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının Şəkidə əks-sədası tədbiri 23-25 noyabr 2021-ci il tarixləri arasında Şəki “ASAN xidmət” mərkəzində keçirildi. Festivalda üç gün ərzində uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş ən maraqlı yerli və xarici animasiya filmləri təqdim edilib.
“ANİMAFİLM Şəkidə” tədbiri Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə keçirilib.
Tədbir zamanı ən yaxşı filmləri seçmək imkanı tamaşaçıların öhdəsinə buraxılmışdır. Belə ki, məktəblilərin və şəhər sakinlərinin ən çox səs verdiyi filmlər qalib elan olunmuşdur. Qalib elan olunan filmlər aşağıdakılardır:
– Ən yaxşı Azərbaycan animasiya filmi: “Tıq-tıqla möcüzələr axtarışında. Qobustan”, rejissor Sultan Abbasbəyli.
– Uşaqlar üçün ən yaxşı animasiya filmləri: “Splish Splash”, rejissor Andra Fembriarto. İndoneziya; “Tacet”, rejissor Zachary Simon. ABŞ.
– Böyüklər üçün ən yaxşı animasiya filmi: “Navozande, the Musician”, rejissor Reza Riahi. Fransa.
– Ən yaxşı televiziya filmi: “Mush-Mush and the Mushables”, rejissor Joeri Christiaen. Belçika, Fransa.
Həmçinin, “ANİMAFİLM Şəkidə” tədbirində Azərbaycanın əməkdar mədəniyyət işçisi, məşhur animasiya rejissoru Elçin Hami Axundovun uşaqlar üçün “Kağızdan Şaxta Baba düzəlt” adlı ustad dərsi təşkil olunmuşdur.
IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalının Şəkidə əks-sədası tədbirində Şəki Şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Həsən Həsənov və İctimai-siyasi və hümanitar məsələlər şöbəsinin müdir müavini Sadiq Yusifov, Şəki “ASAN xidmət” mərkəzinin direkroru Arzu Qocayev, eləcədə Şəki Dövlət Dram Teatrının baş rejissoru Mirbala Səlimli iştirak etdilər. Keçirilən tədbirlərdə Şəki şəhər məktəblərinin şagirdləri və yüzlərlə şəhər sakini yaxından iştirak etmişdir.
Tədbirin son günündə ANİMAFİLM Festivalının direktoru Rəşid Ağamalıyev Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinə və Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinə verdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirdi və qeyd etdi ki, növbəti il keçiriləcək V ANİMAFİLM Festivalının da məhz Şəkidə keçirilməsi planlaşdırılır.
2018-ci ildə yaradılmış ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı Azərbaycanın ilk beynəlxalq animasiya festivalıdır. Hər il payızda keçirilən festivalda yüzlərlə yerli və xarici animasiya filmləri nümayiş etdirilir, işgüzar görüşlər, sərgilər, uşaqlar və peşəkarlar üçün ustad dərsləri təşkil olunur. Festivalın təşkil edilməsində məqsəd yerli və xarici tamaşaçıları sevindirmək, peşəkarları bir araya gətirmək, həmçinin, Azərbaycanda animasiya sənətinin inkişafına təkan verməkdir. Bu il təşkil olunan festival “ƏLİLLİK” mövzusuna həsr olunmuşdur.

The echo of the IV ANIMAFILM International Animation Festival in Sheki was held on November 23-25, 2021. The event took place at the ASAN Service Center of Sheki. During three days, the festival showed the best local and foreign animated films for children and adults.
“ANIMAFILM in Sheki” was held with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and Sheki City Executive Power.
During the event, the audience was given the opportunity to choose the best films. Thus, the films that received the most votes from children and adults were declared winners. The winning films are:
– Best Azerbaijani animated film: “Tig-tig and Her Friends in Search of Miracles. Gobustan”, director Sultan Abbasbeyli.
– Best animated films for children: “Splish Splash”, directed by Andra Fembriarto. Indonesia; “Tacet”, directed by Zachary Simon. USA.
– Best animated film for adults: “Navozande, the Musician”, directed by Reza Riahi. France.
– Best TV Series: “Mush-Mush and the Mushables”, directed by Joeri Christiaen. Belgium, France.
Notably, a master class for children “Make Your Own Santa Claus From Paper” was organized at the “ANIMAFILM in Sheki” event. The master class was led by Honored cultural worker of Azerbaijan, famous animation director Elchin Hami Akhundov.
Students of Sheki city schools and hundreds of city residents took part in the festival events. Hasan Hasanov, First Deputy Head of the Sheki City Executive Power and Sadig Yusifov, Deputy Head of the Department of Socio-Political and Humanitarian Affairs, Arzu Gojayev, Director of the Sheki “ASAN Service” Center, as well as Mirbala Selimli, Director General of the Sheki State Drama Theater attended the IV ANIMAFILM International Animation Festival in Sheki.
On the last day of the event, Director of ANIMAFILM Festival Rashid Aghamaliyev thanked the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and Sheki City Executive Power for their support and noted that the 5th ANIMAFILM Festival will be held in Sheki next year.
ANIMAFILM International Animation Festival is the first international animation festival in Azerbaijan founded in 2018. Every autumn the festival showcases hundreds of local and foreign animated films. The festival features professional meetings, exhibitions, master classes for children and professionals. The main goal of the festival is to delight local and foreign audiences and professionals, as well as to stimulate the development of animation in Azerbaijan. This year the festival’s theme was dedicated to people with disabilities.