V ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı yerli animasiya filmlərinin qəbulunu elan edir. Festival 2022-ci ildə keçiriləcək və tamaşaçılara yüzlərlə yerli və xarici animasiya filmlərini təqdim edəcək.
2022-ci ildə ANİMAFİLM Festivalı Fransanın Azərbaycandakı səfirliyi və Fransız İnstitutunun (IFA) tərəfdaşlığı və Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalının dəstəyi ilə “Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi” kateqoriyası üzrə ənənəvi mükafat təqdim edir.
Həmin kateqoriya üzrə ANİMAFİLM festivalının qalibi 2023-ci ildə Fransada keçiriləcək Annecy Festivalına səyahət edəcək və MIFA adlı peşəkar akkreditasiya əldə edəcək. Qalibin bütün səyahət və yaşayış xərcləri IFA tərəfindən ödəniləcək.
Filmlər aşağıdakı şərtlərə uyğun gəlməlidir:
- Müsabiqədə iştirak üçün son müraciət tarixi: 15.07.2022
- Müəlliflər müsabiqəyə FilmFreeway platforması vasitəsilə müraciət etməlidir: LINK
- Filmlər 2020-ci il yanvarın 1-dən sonra çəkilməlidir;
- Filmin 50%-indən çoxu animasiya olmalıdır.
- Filmdə istifadə edilən animasiya texnikalarına məhdudiyyət qoyulmur;
- Filmin mövzularına məhdudiyyət qoyulmur;
Xatırladaq ki, 2020-ci ildə ANİMAFİLM Festivalının “Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi” kateqoriyasının qalibi “Quzğun” filmi idi. Filmin müəllifi Fidan Axundova 2021-ci ilin iyun ayında Fransaya səfər edərək Annecy festivalında iştirak etdi. 2021-ci ildə isə həmin kateqoriyanın qalibi rejissor Firəngiz Qurbanovanın “Araqçın” filmi idi. Bu mükafatlar da ANİMAFİLM Festivalının Azərbaycan Fransız İnstitutu, Fransanın Azərbaycandakı səfirliyi və Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalı arasında əməkdaşlıq nəticəsində reallaşıb.

V ANIMAFILM International Animation Festival announces a call for submissions of Azerbaijani animated films. The festival will feature hundreds of foreign and local animated films for children and adults.
An award for category “Best Azerbaijani Short Animated Film” is offered by ANIMAFILM Festival in cooperation with the French Embassy in Azerbaijan, the French Institute in Azerbaijan (IFA) and with the support of the Annecy International Animation Film Festival.
This year’s winner of this category will have a chance to attend in 2023 Annecy Festival in France and receive professional MIFA accreditation. Trip to Annecy, France (flights and accommodation) for the winner will be offered by IFA.
Submission rules for animated films:
- Deadline for applications: 15.07.2022
- Films should be sent via FilmFreeway platform: LINK
- The film must be shot after January 1, 2020
- More than 50% of the film must be an animation
- There are no limitations in the animation techniques used in the film
- There are no limitations in the theme of animated films
Notably, in 2020 the winner of the category “Best Azerbaijani short animated film” of the ANIMAFILM Festival was “The Crow”. The author of the film, Fidan Akhundova, traveled to the Annecy Festival in June 2021. In 2021 the winner of this category was “Skullcap” directed by Frangiz Gurbanova. These awards were the result of the cooperation between ANIMAFILM Festival, French Institute in Azerbaijan, French Embassy in Azerbaijan and the Annecy International Animation Film Festival.