Sentyabrın 7-dən 11-dək Nizami Kino Mərkəzində V ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçirilib. Festivalda beş gün ərzində uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş 121 müxtəlif animasiya filmləri nümayiş etdirildi. Festivalın builki mövzusu “İqlim dəyişikliyi” idi.
Festivalın builki devizi “Bir bilet = bir ağac” idi. Beynəlxalq tədbir “İqlim dəyişikliyi” mövzusuna həsr olduğuna görə bilet satışlarından əldə olunan bütün vəsaitin işğaldan azad olunmuş ərazilərdə ekoloji tarazlığın bərpası üçün Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə ediləcəyi elan edilmişdi. Bağlanış mərasimində bilet satışlarından əldə olunan vəsaitin və əkiləcək ağacların sayını uşaq münsiflər heyətinin üzvü Esra Əliyeva açıqladı: “4119 AZN = 412 ağac”.
Festivalın müsabiqədənkənar və peşəkar proqramları bu il də Fransa, Çexiya, Yaponiya və Ukrayna filmləri ilə zəngin oldu. Bununla yanaşı, gənc animasiya həvəskarlarını nəzərdə tutan və Azərbaycan animasiya sənətinin inkişafını təşviq edən müxtəlif vörkşoplar, o cümlədən Jonathan Laskarın ustad dərsi, Nitya Ramloganın “Stop motion”, Tilly Wallace və Nəzrin Ağamalıyevanın “Şüşə üzərində animasiya” vörkşopu, Daniel Bird, Elçin Hami Axundov və Məsud Pənahinin birgə keçirdiyi animasiya restavrasiyası haqqında “Animasiya refreyminqi: rəqəmsal texnologiyalar əsrində hərəkətli təsvirin qorunması və bərpası” konfransı və festivalda ilk dəfə virtual sərgi baş tutdu.
Festivalın peşəkarlar üçün proqramı çərçivəsində ilk dəfə keçirilən “Making-of” tədbirində isə istehsal mərhələsində olan 5 yerli animasiya filminin təqdimatı həyata keçirildi.
V ANİMAFİLM festivalında beynəlxalq münsiflər heyətinin tərkibi Jonathan Laskar (İsveçrə), Tilly Wallace (Böyük Britaniya), Markus Øvre (Böyük Britaniya), Nodar Beqiaşvili (Gürcüstan), Jorn Leeuwerink (Niderland) və Daniel Bird (Böyük Britaniya) kimi peşəkarlardan ibarət olub.
Bu il ənənəvi olaraq festivalın uşaq münsifləri də fəaliyyət göstərirdi. 22 üzvdən ibarət olan bu heyət festival müddətində maarifləndirici və əyləncəli uşaq proqramında iştirak etdikdən sonra “Uşaqlar üçün ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” və “Ən yaxşı animasiya seriyalı” kateqoriyaları üzrə iki qalib seçərək, bu kateqoriyanın qaliblərini səhnədə elan etdilər.
Bunlardan əlavə, bu il tamaşaçılar “Tamaşaçı seçimi” müsabiqəsinin qalibini film nümayişlərindən sonra elektron səsvermə əsasında müəyyənləşdirdi.
Festivalın ən böyük mükafatı “Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi – GRAND PRIX” mükafatının qalibini Mədəniyyət nazirliyinin Audiovizual və interaktiv media şöbəsinin müdiri Rüfət Həsənov açıqladı.
Yerli müsabiqənin “Ən yaxşı qısametrajlı Azərbaycan animasiya filmi” müsabiqəsinin qalibini isə Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin Mədəni fəaliyyət və əməkdaşlıq üzrə müşaviri Charles Danier tərəfindən açıqlandı. O, bildirdi ki, bu mükafatın qalibi ənənəvi olaraq dünyanın ən böyük animasiya festivalı olan Fransanın Annecy Beynəlxalq Animasiya Festivalına MİFA peşəkar akkreditasiyası ilə qatılma imkanına sahib olacaq.
Tədbirdə vörkşoplara qatılmış iştirakçıların iqlim dəyişikliyi mövzusunda qısa animasiya rolikləri nümayiş etdirildi.
Bağlanış mərasiminin sonunda festivalın art-direktoru Nəzrin Ağamalıyeva 2023-cü ildə keçiriləcək altıncı festivalın mövzusunun gender bərabərliyinə həsr olunacağını və bilet satışlarından əldə olunan bütün gəlirin bir gənc qızın təhsilinə xərclənəcəyini diqqətə çatdırdı.

From September 7 to 11, the V ANIMAFILM International Animation Festival was held at the Nizami Cinema Center. During five days, 121 different animated films for children and adults were shown at the festival. This year, festival’s theme was the “Climate Change”.
This year’s festival motto was “One Ticket = One Tree”. Since the international event was dedicated to the theme of “Climate Change”, it was announced that all the revenue obtained from ticket sales will be donated to the Karabakh Revival Fund for the restoration of ecological balance in the territories freed from occupation. At the closing ceremony, Esra Aliyeva, a member of the children’s jury, announced the amount of revenue obtained from ticket sales and the number of trees to be planted: “4119 AZN = 412 Trees”.
The non-competition and professional program of the festival were enriched with French, Czech, Japanese and Ukrainian films this year. In addition, various workshops aimed at young animation enthusiasts and promoting the development of Azerbaijani animation art, including Jonathan Laskar’s master class, Nitya Ramlogan’s “Stop motion”, Tilly Wallace and Nazrin Aghamaliyeva’s “Paint-on-glass animation” workshops, the “Animation Reframing: Preservation and Restoration of the Moving Image in the Age of Digital Technologies” conference on animation restoration and a virtual exhibition took place for the first time at the festival. As part of the festival’s professional program, the “Making-of proqram” event presented 5 local animated films in the production stage.
As has been the tradition, the Children’s Jury also operated this year. After participating in an educational and entertaining children’s program, the 22-member panel chose two winners in the categories of Best Short Animated Film for Children and Best Animated TV series.
This year the audience determined the winner of the “Audience Choice” contest based on electronic voting after the film screenings.
Rufat Hasanov – Head of Audiovisual and Interactive Media of the Ministry of Culture announced the winner of the biggest prize of the festival “Best Short Animated Film – GRAND PRIX”.
Charles Denier – Counsellor for Cultural Action and Cooperation of the French Embassy in Azerbaijan, announced the winner of the local “Best Azerbaijani Short Animated Film” contest. The winner of this award will have the opportunity to participate in the Annecy International Animation Festival of France, which is the largest animation festival in the world, with professional MIFA accreditation.
The event featured short animation videos made by workshop participants about climate change.
At the end of the closing ceremony, the festival’s art director, Nazrin Aghamaliyeva, stated that the sixth festival planned for 2023 will be dedicated to gender equality and all profits obtained from ticket sales will go to funding a young girl’s education.