Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 16-da Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin nizamnaməsinin təsdiq olunması haqqında Fərman imzalayıb.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Fərmana əsasən, Agentlik Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərəcək.
Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyi Azərbaycan Respublikasında kinematoqrafiyanın inkişafının, o cümlədən yerli və müştərək kino istehsalının dəstəklənməsi, kino mədəniyyətinin təbliğinin təşkili, kinematoqrafiya müəssisələrinin və kino sənayesi iştirakçılarının fəaliyyətinin, eləcə də kinematoqrafiya sahəsində yeni informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının və innovasiyaların tətbiqinin stimullaşdırılması, Azərbaycan kinematoqrafiyasının dünya kinematoqrafiyasına inteqrasiyası sahələrində fəaliyyət göstərən, Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki kinematoqrafiya müəssisələrini idarə edən və onların fəaliyyətinə nəzarəti həyata keçirən publik hüquqi şəxsdir.
Agentliyin idarəetmə orqanları Müşahidə Şurası və Baş direktordur. Şura sədr və onun iki müavini daxil olmaqla, 3 (üç) üzvdən ibarətdir. Şuranın üzvlərini mədəniyyət naziri vəzifəyə təyin və vəzifədən azad edir. Şura üzvlərinin səlahiyyət müddəti 4 ildir.
Azərbaycan Respublikası Kino Agentliyinin nizamnamə fondunun məbləği 100 000 (bir yüz min) manatdır.

On November 16, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a statute “On ensuring activities of Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan”.
AZERTAG reports that, according to the statute, the Agency will operate under the Ministry of Culture.
The Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan is a public-legal entity which supports the development of cinematography in the Republic of Azerbaijan, including local and international co-productions, organizing the promotion of cinema culture, stimulating the activities of cinematographic enterprises and film industry participants, as well as manages and supervises the activities of cinematographic enterprises under the Ministry of Culture stimulating the application of new information and communication technologies and innovations in cinematography, is a public legal entity that operates in the fields of integration of Azerbaijani cinematography into world cinematography.
The management bodies of the Agency are the Supervisory Board and the General Director. The council comprises 3 (three) members, including the Chairperson and his two deputies. Members of the Council are appointed and dismissed by the Minister of Culture. The term of office of Council members is 4 years.
The amount of the statutory fund of the Cinema Agency of the Republic of Azerbaijan is 100,000 (one hundred thousand) Azerbaijani manats.