ANİMAFİLM 1-ci Bakı Beynəlxalq Animasiya festivalının qalibləri
Məlum olduğu kimi 19-21 oktyabr, 2018-ci ildə Bakıda ilk dəfə keçirilən ANİMAFİLM 1-ci Bakı Beynəlxalq festivalı təntənə ilə başa çatıb.
Festivalın iki beynəlxalq və bir yerli müsabiqələrinə dünyanın 63 ölkəsindən 480 film, 15 ssenari təqdim edilmişdi. Əvvəlcədən 3 nəfərdən ibarət seçim komissiyası (Rəşid Ağamalıyev, Miroslava Yanicatova və Xanım Muxtarova) müsabiqə proqramı üçün 20 film və 5 ssenari seçib.
Müsabiqələrin nəticələrini 2 müstəqil beynəlxalq münsiflər heyəti araşdırıb qiymət verib. Animasiya filmləri üzrə münsiflər heyətinə tanınmış kinorejissor, animasiya ustası, rəssam Elçin Hami Axundovun (Azərbaycan) başçılığı ilə bir sıra xarici mütəxəssislər daxil idi. Ssenarilər üzrə isə ayrıca beynəlxalq münsiflər heyəti fəaliyyət göstərirdi.
Müsabiqələrin qalibləri festivalın 3-cü günü, festivalin bağlanış mərasimində – oktyabrın 21-də bəlli oldu. Qaliblər “Qızil qayıq” diplom mükafatı ilə təltif olundu.
Beləliklə “Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” üzrə müsabiqənin qalibi “Late Afternoon” (“Günortadan sonra”) animasiya filminin rejissoru İrlandiya Respublikasından Louise Bagnall oldu.
Luiza Bagnall, “Donkey” (“Eşşək”) (2009), “Loose Ends” (“Bitməmiş işlər”) (2012) və ən sonuncusu “Late Afternoon” (“Günortadan sonra”) (2017) da daxil olmaqla bir çox qısametrajlı animasiya filmləri rejissoru kimi tanınıb. Luiza hazırda Kilkennidə (İrlandiya) “Cartoon Saloon” studiyasının yaradıcı rejissorudur.
“Late Afternoon” “Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” kimi bir sıra başqa beynəlxalq festivalların da qalibi olub. Bunlardan İrland Film Festa (2017), İrland Film Festival London (2018), Tribeca Film Festival (New York) (2018) və başqalarını göstərmək olar.
Luiza Bagnall festivalda iştirak edə bilmədi. O qalib kimi öz təəssüratlarını bizimlə belə bölüşüb: “Günortadan sonra”nın builki Animafilm festivalının “Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” adını alması bizi çox sevindirdi. Buradakı kollektiv və həmçinin, öz adımdan festival təşkilatçılarına və münsiflər heyətinə böyük təşəkkürümü bildirirəm. Ümid edirəm, festivalınız ildən-ilə daha da sanballı olacaq.”
“Ən yaxşı qısametrajlı Azərbaycan animasiya filmi” üzrə mükafatı “Continuity” (“Aramsızlıq”) animasiya filminin rejissoru Samir Salahov qazandı.
Samir Salahov videomontaj, rəsm, qrafika və küçə sənəti kimi incəsənət sahələrində fəaliyyət göstərən rəssamdır. O, Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetini bitirib, hazırda rəsmlə birgə memarlıq fəaliyyəti ilə də məşğuldur. Azərbaycan, Gürcüstan və Rusiyada keçirilən sərgilərdə, həmçinin YARAT-ın və ARTIM-ın layihələrində iştirak edib. Adətən, onun işləri Azərbaycan mədəniyyətini ironik və yumoristik tərzdə, güclü qrafik naxışlarda, çarpıcı rənglərdə və vurğulanmış xüsusiyyətlərdə əks olunan insan və heyvan şəkillərindən ibarətdir.
Festivalın ikinci beynəlxalq mükafatı – “Qısametrajlı animasiya filmi üçün ən yaxşı orijinal ssenari” üzrə mükafatı isə “The Nakhkesh” (“Süzülən insan”) ssenarisinə görə Zeynəb Qurbani Fəryad (Zeynab Ghorbani Faryad) qazandı.
Zeynəb fotoqrafiya üzrə bakalavr təhsili alıb. Animasiya üzrə rejissor, ssenarist, illüstratordur. İtaliya filmləri Film Festivalı (2012), İspaniya Film Festivalı və FICI (Festival Internacional de Cinema Infantil) filmləri Festivalının (2012) iştirakçısı olub. 2012-ci ildə İtaliya Yay Festivalı, 2014-cü ildə Xorvatiya və İran Vafi Beynəlxalq Film festivallarında müvəffəqiyyətlə iştirak edib.
Zeynəb xanım da festivalda iştirak edə bilməyib. O öz təəssüratlarını videoyazı şəklində saytımıza göndərib. Həmin videonu sizə təqdim edirik:
1-ci ANİMAFİLM festivalı komandası müsabiqə proqramının bütün iştirakçılarına və qaliblərinə öz təşəkkürünü bildirir və uğurlar arzulayır!

The Winners of ANIMAFILM – 1st Baku International Animation Festival
480 films and 15 screenplays from 63 different countries around the world were presented to the 2 international and 1 local contests of the festival. Selection panel, which consisted of 3 people, namely Rashid Aghamaliyev, Miroslava Janičatová and Khanim Muxtarova selected 20 films and 5 scripts for the competition program in advance.
2 independent international jury examined and assessed competition’s results. Jury of the animation films competition led by the famous animation master and artist, Elchin Hami Axindov (Azerbaijan) was also consisted of several foreign animation experts.
The winners of competition were announced on the third day of the competition, during the closing ceremony in 21 October, 2018. The winners were awarded with “Golden Boat” certificate.
The winner of the competition “The Best Short Animated Film” was Louise Bagnall from Ireland, for her animated film “Late Afternoon”. Louise Bagnall is known for the films “Donkey” (2009), “Loose Ends” (2012), and “Late afternoon” (2017). Currently, Louise is the creative director of “Cartoon Saloon” studio in Ireland. “Late Afternoon” won several similar awards from other international festivals, such as Ireland film festival Festa (2017), Ireland Film Festival London (2018).
Unfortunately, Louise Bagnall was not able to participate in the festival. She shared her impression with us:
We are delighted that Late Afternoon has received the award of Best Short Animated Film at ANIMAFILM’s inaugural year! From myself, and the whole team here, a big thank you goes to the festival organisers and the Jury. We hope to see the festival go from strength to strength in the years to come!
The winner of “The Best Azerbaijani Short Animated Film” award is Samir Salahov, the director of the film “Continuity”.
Samir Salahov is an artist, who actively operates in the fields of painting, drawing, and video editing. He graduated from the Azerbaijan State University of Architecture and Construction. Besides art, he is also engaged in architecture. He has participated in many different exhibitions in Azerbaijan, Georgia and Russia, as well as involving in the projects of “YARAT” and “ARTIM”. Usually, his works display Azerbaijani culture, symbolised in human and animal pictures in ironic and humorous way.
Zeynab Ghorbani Faryad won the second international award – “The Best Original Screenplay” for her script “The Nakhkesh”.
Zeynab has a bachelor’s degree in photography. She is an animation director, screenwriter and illustrator. She participated in the Italian film festival, Spain film festival and in FICI (Festival Internacional de Cinema Infantil) in 2012. She also successfully took part in Italy summer festival in 2012, in Croatia and Iran Vafi international film festival in 2014.
Mrs. Zeynab also could not participate in our festival. She recorded a video to share her impressions with us:
ANIMAFILM sends gratitude and wish good luck to all the winners and the participants of the competition program!