Beynəlxalq ANİMAFİLM festivalının təşkilatçıları Bakıda fəaliyyət göstərən Landau məktəbinin şagirdlərilə görüş keçirib. Tədbirdə Azərbaycanın tanınmış animatoru Elçin Axundov iştirak edirdi. Tanınmış animator cizgi filmlərinin çəkiliş prosesini əyani şəkildə izah etdi, şagirdlərin suallarını cavablandırdı.
“ANİMAFİLM” festivalının direktoru Rəşid Ağamalıyev xüsusi olaraq Landau məktəbinin şagirdləri üçün video ismarış ünvanladı. O, uşaqları bu il oktyabr ayında Bakıda keçiriləcək II Beynəlxalq “ANİMAFİLM” festivalında iştirak etməyə dəvət etdi və festivalda uşaqlardan ibarət münsif heyətinə qoşulmaq fürsəti təklif etdi.
Uşaqlar “ANİMAFİLM” I Bakı Beynəlxalq Animasiya Festivalından görüntüləri izlədilər. Bu kadrlar uşaqların heyrətinə səbəb oldu.
Elçin Axundov “Azərbaycan animasiyası” kitabını təqdim edərək, şagirdlərə yerli animasiyamızın tarixi haqqında da söhbət açdı. Sonra milli “Cırtdan-pəhləvan” cizgi filmi nümayiş etdirildi. Uşaqlar filmlər haqqında öz təəssüratlarını, onlarda animasiyaya aid formalaşan yeni fikir və fantaziyalar barədə interaktiv müzakirələr apardılar.
Festivalın təşkilat komitəsinin üzvü Mirvari Ağakişiyeva şagirdlərlə birlikdə “Gələcəyin Animasiyası” mövzusunda interaktiv oyun həyata keçirdi. Belə ki, şagirdlər öz qəhrəmanlarının animatoru kimi onların təsvirini vərəq üzərində nümayiş etdirdilər.
Təşkilat komitəsinin bildirdiyinə görə tezliklə uşaqlardan ibarət münsif heyətilə bağlı yeni məlumat veriləcək. Ayrıca olaraq, Landau məktəbinin şagirdlərindən biri isə bu heyətə daxil olmaq üçün seçiləcək.
Xatırladaq ki, 2-ci ANİMAFİLM Bakı Beynəlxalq Animasiya Festivalı 18-20 oktyabr 2019-cu il tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək. Festival üç gün ərzində uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş onlarla yerli və xarici animasiya filmlərini təqdim edəcək. Təşkilatçıların məqsədi yerli və xarici tamaşaçıları, peşəkarları bir araya toplamaq, həmçinin Azərbaycanda animasiya sənətinin inkişafını təşviq edəcək illik tədbirin yaradılmasıdır.

The organizers of ANIMAFILM Baku International festival held a meeting with the pupils of Landau School in Baku. The children were happy to host Elchin Hami Akhundov, the well-known animation director of Azerbaijan. He took this opportunity to explain the process of creating animated films to the schoolchildren and answered their questions.
Director of ANIMAFILM Festival Rashid Aghamaliyev addressed Landau School’s pupils via video message inviting them to the 2nd ANIMAFILM Festival, which will take place in October 2019 in Baku. He also promoted the opportunity to join the Festival’s Kids Jury consisting of 5 children.
The children watched the fragments of the 1st ANIMAFILM Festival and expressed their great interest to join the festival’s second edition.
Elchin Akhundov presented the book Azerbaijani animation and talked about the history of national animation. Then the national animated film Jirtdan the Giant was demonstrated. The kids discussed their impressions about the film.
The member of Festival’s Organizing Committee Mirvari Aghakishiyeva played an interactive game called “Animation of Future” together with the schoolchildren. Thus, the kids became the authors of their own animation heroes and drew them on paper.
The Organizing Committee of the festival will inform about selection rules for Kids Jury soon. One of the children of Landau School may join Kids Jury.
Second edition of ANIMAFILM – Baku International Animation Festival will be held in the capital of Azerbaijan, from 18 to 20 October 2019. The festival will show dozens of foreign and national animated films for children and adults for three days. The goal of the organizers is to create an annual event that will delight the local and foreign audience and professionals, as well as promoting the development of animation art in Azerbaijan.