“İkinci festivalın mövzusu çex animasiyasına həsr olunduğundan, biz plakatın hazırlanmasını tanınmış çex animasiya rejissoru Filip Poşivaçadan xahiş etmək qərarına gəldik. Onunla əməkdaşlıq eləmək bizim üçün böyük şərəfdir. Filipin təkrarolunmaz üslubu var, düşünürəm ki, təsvirə çex animasiyasına məxsus oynaqlığı dəqiq ötürə bilib”, – festivalın direktoru Rəşid Ağamalıyev deyib.
“Mən ANİMAFİLM festivalının vizual həllini tapanda böyük sevinc hissi keçirdim”, – Filip Poşivaç özünün Instagram səhifəsində yazıb.
“İkinci festivalın mövzusu çex animasiyasına həsr olunub. Azərbaycana hansı motivi göndərəcəyimi götür-qoy edərkən, mənim Kolin şəhərindən olan keçmiş ayı-favoritlərim qalib gəldilər”, – Filip “Ey, cənab, gəlin oynayaq!” çoxseriyalı çex multfilmini nəzərdə tutaraq izah edir.
Qeyd edək ki, plakatın qrafik dizaynını gənc və istedadlı Azərbaycan rəssamı Nəzrin Əlizadə hazırlayıb.
“İkinci beynəlxalq ANİMAFİLM festivalı bu ilin 18-20 oktyabr tarixində Bakıda keçiriləcək. Müsabiqə proqramından başqa tamaşaçıları klassik çex animasiyasından ibarət müsabiqədənkənar zəngin proqram da gözləyir. Çex proqramını çex dramaturqu Miroslava Yaniçatova tərtib edib. O özü, həmçinin, beynəlxalq jürinin tərkibinə də daxil olacaq”, – festival direktoru deyir.
Çex proqramı barədə daha ətraflı məlumat yaxın vaxtlarda festivalın rəsmi www.anima.az saytında dərc olunacaq.

The poster for the second Baku International Animation Festival ANIMAFILM was prepared by the famous Czech animation director Filip Pošivač. Two Czech bears are depicted in the poster.
“As Czech animation is the subject of the second festival, we decided to turn to one of the most famous Czech animators Filip Pošivač with a request to draw a poster. We are honored to cooperate with him. Filip has a unique style and, I think, he definitely managed to convey that “playfulness” that characterizes Czech animation,” said Rashid Agamaliyev, the director of the festival ANIMAFILM.
“I felt great joy while preparing a visual solution for the ANIMAFILM festival in Azerbaijan,” Filip Pošivač wrote on his Instagram. “The second festival will be dedicated to Czech animation. When I was considering what motive to send to Azerbaijan, my favorite bears from the city of Kolin won,” explains Filip, referring to the famous Czech animated series “Hey Mister, Let’s Play!”. It was the main inspiration for preparing the poster to the Czech director.
Let’s add that the graphic design of the poster and the website were prepared by a young and talented Azerbaijani artist Nazrin Alizade.
The second international animation festival ANIMAFILM will be held from 18th to 20th October in Baku. “In addition to the competition program, the audience will enjoy a rich accompanying program consisting of Czech animation classics,” said a festival director Rashid Agamaliyev.
The Czech program of the festival was put together by Miroslava Janičatová, who is also included in the International Festival Jury. The program of Czech films retrospectives will be soon announced on the official festival website www.anima.az