Bakıda 3-7 sentyabr 2021-ci il tarixində canlı formatda IV ANİMAFİLM Beynəlxalq Animasiya Festivalı keçirilib. Festivalda beş gün ərzində 40 ölkədən 200-ə yaxın uşaqlar və böyüklər üçün çəkilmiş müxtəlif animasiya filmləri nümayiş etdirildi. Festivalın builki mövzusu “Əlillik” idi.
Bununla yanaşı, gənc animasiya həvəskarlarını nəzərdə tutan və Azərbaycan animasiya sənətinin inkişafını təşviq edən müxtəlif vörkşoplar, o cümlədən Məsud Pənahinin ustad dərsi, Olivier Catherinin kino və animasiya produserləri üçün masterklası və Nik Phelps və Nancy Denney-Phelps tərəfindən bəstəkarlar və səs rejissorları üçün seminar baş tutdu.
IV ANİMAFİLM festivalında beynəlxalq münsiflər heyətinin tərkibi Məsud Pənahi (Azərbaycan), Olivier Catherin (Fransa), Nancy Denney-Phelps və Nik Phelps (Belçika), Mariam Kandelaki (Gürcüstan), İradə Bağırzadə (Azərbaycan), Piotr Kardas (Polşa), Mehdi Khorushy və Maryam Rouhbakhsh (İran) kimi peşəkarlardan ibarət olub. Nancy Denney-Phelps münsiflər heyətinin sədri idi.
Ənənəvi olaraq bu il də festivalın uşaq münsifləri də fəaliyyət göstərirdi. 18 üzvdən ibarət olan bu heyət festival müddətində maarifləndirici və əyləncəli uşaq proqramında iştirak etdikdən sonra “Uşaqlar üçün ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” və “Uşaqlar tərəfindən çəkilmiş ən yaxşı animasiya filmi” kateqoriyalar üzrə iki qalib seçdilər.
Sentyabrın 7-də ANİMAFİLM festivalının bağlanış mərasimində qaliblər elan olundu. Bu il “Azərbaycan animasiyasına verdiyi töhfəyə görə” təsvir rejissoru Ramiz Ağayev festivalın “Qızıl qayıq” mükafatına layiq görüldü.
Beynəlxalq müsabiqənin qalibləri
“Ən yaxşı tammetrajlı animasiya filmi – GRAND PRIX” – “The Knight and the Princess”, rejissorlar Bashir Eldik və Ibrahim Musa, Səudiyyə Ərəbistanı, Misir.
“Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi – GRAND PRIX” – “Kitchen by Measure”, rejissorlar Sólrún Ylfa Ingimarsdóttir və Atli Arnarsson, İslandiya.
“Qısametrajlı animasiya filmi üçün ən yaxşı ssenari – GRAND PRIX” – “Weird Witches and Fall”, müəllif Lana Ra, Ukrayna.
“Uşaqlar üçün ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi” – “Emsahar”, rejissor Hassan Al-Jahni, Qətər.
“Uşaqlar tərəfindən çəkilmiş ən yaxşı animasiya filmi” – “Monster”, rejissor Koosha Yusefi, İran.
“Ən yaxşı qısametrajlı eksperimental və ya abstrakt animasiya filmi” – “Rites of Spring”, rejissor Yiorgos Tsangaris, Kipr.
“Ən yaxşı qısametrajlı tələbə animasiya filmi” – “Three Jumps to Happiness”, rejissor Artur Hanaj. Polşa.
“Ən yaxşı televiziya və ya İnternet animasiya seriyalı” – “Mitch-Match”, rejissor Géza M. Tóth, Macarıstan.
“Ən yaxşı musiqili animasiya videosu” – “Agapito”, rejissorlar Rafael Vidal Altabert və Julián Gómez Caballero, İspaniya.
Yerli müsabiqənin qalibləri
“Ən yaxşı Azərbaycan qısametrajlı animasiya filmi” – “Araqçın”, rejissor Firəngiz Qurbanova. Azərbaycan.
“Qısametrajlı animasiya filmi üçün ən yaxşı Azərbaycan ssenarisi” – “Balaca qırmızı şar”, müəllif Günel Eminli. Azərbaycan.
Beynəlxalq münsiflər heyətinin xüsusi seçimi mükafatları
Sədr Nancy Denney-Phelps-in xüsusi seçimi mükafatı – “Swipe”, rejissor Arafat Mazhar, Pakistan.
Heyətin üzvü Nik Phelps-in xüsusi seçimi mükafatı – “Navozande, the Musician”, rejissor Reza Riahi, Fransa.
Heyətin üzvü Məsud Pənahinin xüsusi seçimi mükafatı – “İnitli”, rejissor Ruslan Kərimov, Azərbaycan.
Heyətin üzvü Olivier Catherin-in xüsusi seçimi mükafatı – “The Red Pen”, rejissor Raffaele Gabrielli, İngiltərə.
Heyətin üzvü Piotr Kardas-ın xüsusi seçimi mükafatı – “Sisters”, rejissor Andrea Szelesová, Çex Respublikası.
Heyətin üzvü Maryam Kandelaki-nin xüsusi seçimi mükafatı – “Nothing is Here”, rejissor Kaiyun Yang, Tayvan.
Heyətin üzvü Mehdi Khorushy-nin və Maryam Rouhbakhsh-in xüsusi seçimi mükafatı – “Tio”, rejissor Juan Medina, Meksika.
Təşəkkür edirik!
Festivalın təşkilatçısı “PERİ FİLM” MMC şirkəti, IV ANİMAFİLM Festivalının ərsəyə gəlməsində dəstəyi olan bütün tərəfdaşlara və dostlara, xüsusilə Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinə, Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqına, Kreativ Azərbaycan portalına, Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinə, Azərbaycandakı Fransız İnstitutuna, Annecy Beynəlxalq Animasiya Film Festivalına, Salaam Sinemaya, “Hadigro” şirkətinə, “Mr Chemical” şirkətinə, ABŞ Təhsilli Azərbaycan Məzunları İctimai Birliyinə, Çexiya Respublikasının Azərbaycandakı səfirliyinə, YARAT Müasir İncəsənət Məkanına, Polşa Respublikasının Bakıdakı səfirliyinə, “Ritual Mobil Theater Laboratory” teatr platformasına, “Seni” şirkətinə, “Promo Plus” şirkətinə, “Kekalove Adaptive Fashion” şirkətinə səmimi təşəkkürünü bildirir.

IV ANIMAFILM International Animation Festival was held in Baku on September 3-7, 2021. Over 200 animated films from 40 countries were screened for children and adults during 5 days. This year the festival’s theme was dedicated to people with disabilities.
The festival featured a reach educational program, including Masud Panahi’s masterclass for animation students, Nancy Danny-Phelps and Nick Phelps’ seminar for composers and sound engineers; and Olivier Catherine’s workshop for film producers.
The jury of IV ANIMAFILM Festival included Masud Panahi, Irada Baghirzade (Azerbaijan), Olivier Catherine (France), Nancy Danny-Phelps and Nick Phelps (Belgium), Mariam Kandelaki (Georgia), Piotr Kardas (Poland), Mehdi Khorushy and Maryam Rouhbakhsh (Iran). The head of the Jury was Nancy Danny-Phelps.
Traditionally, the Children’s Jury selected two winners in the categories of Best Short Animated Film for Children and Best Short Animated Film Made by Children after participating in an educational and entertaining program during the festival.
The winners were announced at the closing ceremony of the ANIMAFILM festival on September 7. Director of photography Ramiz Aghayev was awarded the Golden Boat Award for his contribution to the Azerbaijani animation.
The winners of International Competition
Best Feature Animated Film – GRAND PRIX – The Knight and the Princess, directors Bashir Eldik and Ibrahim Musa, Saudi Arabia, Egypt.
Best Short Animated Film – GRAND PRIX – Kitchen by Measure, directors Sólrún Ylfa Ingimarsdóttir and Atli Arnarsson, Iceland.
Best Screenplay for a Short Animated Film – GRAND PRIX – Weird Witches and Fall, author Lana Ra, Ukraine.
Best Short Animated Film Made for Children – Emsahar, director Hassan Al-Jahni, Qatar.
Best Short Animated Film Made by Children – Monster, director Koosha Yusefi, Iran.
Best Short Experimental or Abstract Animated Film – Rites of Spring, director Yiorgos Tsangaris, Cyprus.
Best Short Student Animated Film – Three Jumps to Happiness, director Artur Hanaj. Poland.
Best Animated TV series – Mitch-Match, director Géza M. Tóth, Hungary.
Best Animated Music Video – Agapito, directors Rafael Vidal Altabert and Julián Gómez Caballero, Spain.
The winners of Local Competition
Best Azerbaijani Short Animated Film – Skullcap, director Frangiz Gurbanova. Azerbaijan.
Best Azerbaijani Screenplay for a Short Animated Film – Small Red Ball, author Gunel Eminli. Azerbaijan.
Special mention awards of the International Jury
Head of the Jury Nancy Denney-Phelps’ award – Swipe, director Arafat Mazhar, Pakistan.
Jury member Nik Phelps’ award – Navozande, the Musician, director Reza Riahi, France.
Jury member Masud Pənachi’s award – Moan, director Ruslan Kerimov, Azerbaijan.
Jury member Olivier Catherin’s award – The Red Pen, director Raffaele Gabrielli, United Kingdom.
Jury member Piotr Kardas’ award – Sisters, director Andrea Szelesová, Czech Republic.
Jury member Maryam Kandelaki’s award – Nothing is Here, director Kaiyun Yang.
Jury member Mehdi Khorushy’s and Maryam Rouhbakhsh’s award – Tio, director Juan Medina, Mexico.
Thank you!
The organiser of the festival, PERI FILM LLC, would like to thank all the partners and friends who supported the IV ANIMAFILM Festival, especially the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Union of Film-makers, Creative Azerbaijan Portal, Embassy of France in Azerbaijan, French Institute in Azerbaijan, Annecy International Animated Film Festival, Salaam Cinema, Hadigro company, MR Chemical LLC, US-Educated Azerbaijani Alumni Association, Embassy of the Czech Republic to Azerbaijan, YARAT Contemporary Art Space, Embassy of the Republic of Poland in Baku, Ritual Mobil Theater Labaratory platform, Seni company, Promo Plus company and Kekalove Adaptive Fashion company.