“Hədis” qısametrajlı animasiya filminin posteri
“Hədis” qısametrajlı animasiya filmi 2022-ci ilin sentyabrın 21-də İranda etiraz aksiyaları zamanı təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən qətlə yetirilmiş 22 yaşlı Azərbaycan Türkü Hədis Nəcəfiyə həsr olunub, İranda gender, etnik və mədəni ayrıseçkiliklə mübarizə aparanlara ithaf olunub. Hədis hazırda İranda Azərbaycan müqavimətinin və etnik mübarizənin simvolu kimi də hörmətlə qarşılanır.
“Hədis” rəsmən bu ilin Annecy Beynəlxalq Animasiya Filmləri Festivalının müsabiqəsinə daxil edilib. Bu festival bütün dünya ölkələrində istehsal olunmuş animasiya filmlərindən ən yaxşılarını nümayiş etdirən aparıcı animasiya festivalı kimi tanınır. Annecy müsabiqəsinə daxil edilmək Azərbaycan kino sənayesi üçün mühüm nailiyyətdir.
Rejissoru Nəzrin Ağamalıyeva, prodüseri Rəşid Ağamalıyev olan “Hədis” simvolik olaraq qarğaların hökm sürdüyü ədalətsiz dünyada haqq-ədalət uğrunda mübarizə aparan gənc qız haqqındadır.
Filmin ssenari müəllifləri İsmayıl İman və Nəzrin Ağamalıyeva, filmin məsləhətçisi Məsud Pənahi, aparıcı animatoru Andrea Szelesovádır. Filmin montajını Jorge Sánchez Calderón həyata keçirib. Filmə musiqini Ondřej Zavadil yazıb. Filmi Zöhrə Kərimi səsləndirib. Filmin partiturasında Azərbaycanın məşhur musiqiçisi Sevda Ələkbərzadənin musiqisi səslənir.
“ANİMAFİLM Studio” animasiya studiyasının istehsal etdiyi “Hədis” filmi “Şimali Kaliforniya Azərbaycan Mədəniyyəti Mərkəzi”nin maliyyə dəstəyilə çəkilib. Azərbaycan Animasiya Assosiasiyası və “Əkinçi” platforması filmə media dəstəyi verib.

The animated short film HADIS is dedicated to the memory of 22-year-old Azerbaijani Turk Hadis Najafi and to all fighting against gender, ethnic, and cultural discrimination in Iran. Najafi was murdered by Iranian security forces on September 21, 2022, and is now revered as a symbol of Azerbaijani resistance and ethnic struggle in Iran.
HADIS has been selected for the Official Selection of the Annecy International Animation Film Festival. This festival is widely recognized as the world’s leading animation festival, showcasing the best in animated films worldwide. Being selected for the Official Selection at Annecy is a significant achievement for the Azerbaijani film industry.
Directed by Nazrin Aghamaliyeva and produced by Rashid Aghamaliyev, HADIS follows a young woman who decides to fight for justice in an unjust world ruled symbolically by crows.
The screenplay is co-written by Ismail Iman and Nazrin Aghamaliyeva, with Masud Panahi serving as a consultant to the film. The lead animator is Andrea Szelesová, with editing by Jorge Sánchez Calderón. Voice acting is performed by Zohre Karimi. The film’s soundtrack features the music of popular Azerbaijani musician Sevda Alekbarzadeh.
HADIS is produced by ANIMAFILM Studio with financial support from the Azerbaijan Cultural Society of Northern California. The Azerbaijan Animation Association and Akinchi platform provided media support for the film.